Facebook uzun süredir hayatımızdadır ve en büyük sosyal medya ağlarından biridir. Son zamanlarda ise reklam vermek için kullanılan önemli araçlardan biri haline gelmiştir. Uygun hedeflenmiş reklamlar e-ticaret siteleri için oldukça yardımcıdır. E-ticaret sitelerinin büyümelerini incelediğinizde kolayca görebilirsiniz ki çoğu Facebook’ta yayınladığı reklamlar ile marka bilinirliğini sağlamıştır. Siz hala Facebook reklamları kullanmıyorsanız, para kazanmak için birçok fırsatı kaçırıyorsunuz demektir. Biz de size yardımcı olmak ve Facebook stratejileri yürütmenizi sağlamak için en etkili bazı ipuçlarını paylaşacağız.

Neden Facebook’ta Reklam Vermelisiniz?

Hedeflediğiniz doğru kitleye ulaşmanızı sağlar. Google Ads gibi tıklama başına maliyet mantığı ile çalışabilirsiniz. Sosyal Medya Optimizasyonu yardımıyla reklamınıza tıklayan bir diğer anlamda ilgi duyan kullanıcılara reklamlarınızı tekrar göstermenizi ve kullanıcıların sitenize tekrar bakmasını sağlar. Sektör ya da ürün bazında popülerlik değişiklik gösterir. Son zamanlarda makyaj ve giyim ürünleri kullanıcıların en çok aradığı ürün grubu olmuştur. İçinde birçok reklam formatı barındırır.
Facebook’un reklam formatları sayesinde görsel reklamlarınızda tek bir ürünü değil bir katalog reklamı yapabilirsiniz. Reklamınızın beğeni sayısını hashtaglar ve kampanyalarla arttırabilirsiniz. Facebook içerisindeki sonsuz bilgi ağı içerisinde kullanıcıların ilgi alanları ve mesleklerine göre hedefleme yapabilirsiniz.

Facebook Reklamları İçin Taktikler

Hala Facebook reklamlarını kullanmıyorsanız, işte size Facebook reklam stratejilerinizin başarısını arttırmak için birkaç ipucu!

1-Çok Ürünlü Reklamları Kullanın

Facebook birkaç ürünü aynı anda sergilemenize olanak sağlar. Bu tür bir reklamın kullanılması; potansiyel bir müşterinin görebileceği ve tıklayabileceği daha fazla ürün olanağı sağlar. Ayrıca ürünün çeşitli özelliklerinin gösterilmesine de yardımcı olur. Müşterilere seçebilecekleri seçenekler sunar. Daha da önemlisi bu reklam türünün işe yaradığına dair araştırmalar da vardır. Diğerleriyle karşılaştırıldığında daha verimli olduğu görülmüştür.
Bir araştırmaya göre, şirketler çok ürünlü reklam kullandıktan sonra tıklama oranlarında %300’e varan bir artış yaşanmıştır. Tabi ki, tüm şirketler bu artışı tecrübe etmeyecektir. Ama başarısı kanıtlamış bir reklam türünü kullanmak her e-ticaret sitesi sahibinin aklında bulunmalıdır.

2-Yeniden Hedefleme Kampanyalarını Kullanın

yenidenhedefleme
E-ticaret işinizi bir süredir sürdürüyorsanız, potansiyel müşterilerinizin çoğunun satın alımlarını tamamlamadan alışverişlerini bıraktıklarını biliyorsunuzdur. Potansiyel müşterilerin yaklaşık olarak %72’si alışverişlerini tamamlamadan siteden çıkar ve sepetlerini bırakan müşterilerin sadece %8’i geri döner. Bu sizin için çok önemli bir fırsat! Çünkü, bu müşteriler zaten o ürüne olan ilgilerini dile getirmiş oldular. Eğer hepsini ya da çoğunu geri alabilirseniz, işinizdeki büyümeyi düşünün. Peki onları geri almak için ne yapmalısınız?
Başlığımızdan da anlaşılabileceği gibi bu da e-ticaret siteniz için “Nasıl Facebook Reklamı Kullanılır ?” sorusuna verdiğimiz ikinci strateji tavsiyesidir. Yeniden hedefleme kampanyası başlatın! Bu kampanya ile müşterilerin %25’ten fazlasını geri alabilirsiniz. Ürününüzü satın almaya ikna etmek için yeni insanlara zaman ve para harcıyorsanız, satmakta olduğunuz ürünle ilgilenenler üzerinde çalışmaya değer. Kuponlar, indirimler ve diğer ilgi çekici tekliflerle birlikte yeniden hedefleme kampanyaları düzenleyebilirsiniz.

3-Dönüşüm İzleme Pikseli Kullanın

dönüşümizleme
Dönüşüm izleme pikseli, sitenizi ziyaret edenlerin davranışlarını izlemek için kullanılan bir koddur. Reklam kampanyanızdan aldığınız dönüşüm miktarını takip etmenize olanak sağlar. Kampanyaları iyileştirmek ve reklamlarınız için doğru hedef kitleyi bulmak amacıyla Facebook tarafından da kullanılabilir. Eğer ödeme sayfasına bu pikselleri yerleştirirseniz, reklamlarınız tıklandıktan sonra müşterileriniz tarafından gerçekleştirilen işlemlerle ilgili verileri alabilirsiniz. Bu şekilde yatırım getirinizi (ROI) doğru şekilde ölçebilirsiniz.

4-Mümkün Olduğunda Video Reklamlarını Kullanın

videoreklamı
E-ticaret için Facebook reklamlarını kullanmanın başka yollarını planlıyorsanız, Facebook’un video içeriğine öncelik verdiğini bilmelisiniz. Bu, eğer video kullanırsanız, reklamlarınızın doğru kişilere ulaşmasında daha fazla şans verileceği anlamına gelir. Videolar genel olarak daha ilgi çekicidir. Birinin videoyu durdurması veya izlemesi, yalnızca ürün resimlerine bakmasından daha olasıdır. İstatistikler çoğu Facebook kullanıcısının platform üzerinde günlük olarak videolar izlemekte gösteriyor.
Facebook’taki videoların düzenlenme şekli, kullanıcı üzerlerinde gezindiğinde anında oynatmalarıdır. Bu kullanıcıların dikkatini çekmekte önemli rol oynuyor. Bizim de istediğimiz dikkatlerini yakalamak ve videomuz içinde tutup, sitemize ziyaret etmelerini sağlamak. Facebook’u e-ticaret reklamları için kullanmanın en mükemmel yolu budur. Ama, bu reklam türünde videoları nasıl oluşturduğunuz önemli bir faktördür. Yani bu reklam türünü kullanmak, yatırım getirinizi doğrudan arttırmayabilir. İlgi çekici bir içerik bulup, düzenlemesini de ilgi çekici yapmalısınız. Videolarınız doğru biçimlendirilmelidir. Ürünlerinizi çalışırken sergilemeli veya en iyi özellikleri göstermelidir.

5-İndirim Teklif Edin

indirimteklifi
Bu aslında kullandığınız platform türünden bağımsız olarak yapılması gereken bir adımdır.  İnsanlar indirimleri sever ve sattığınız ürünü aktif olarak aramayan biri, yalnızca indirim teklifiyle satın alınabilir. Özellikle indirim teklifini vurgulayan reklamlar oluşturabilirsiniz. Örneğin; yeni bir ürününüz varsa, müşterilerinize tanıtım indirimi sunabilirsiniz. Müşterilerinize vaat ettiğiniz indirimin, uzun vadede işiniz için dezavantajlı olmayacağından emin olmalısınız. Sadece kısa vadeli başarı için kendi işinizi unutmamalısınız.
Facebook reklamlarındaki “Teklifler” özelliğini kullanarak, indirim teklifiniz ile gerçek satış arasındaki farkı en aza indirebilirsiniz. Müşterileriniz teklifinizden yararlanmak için Facebook’tan bile ayrılmak zorunda değiller. Bir müşteri teklifin reklamını tıkladığında, kullanabilecekleri bir kod alırlar. Bu yöntemin başka bir avantajı da tekliften yararlanan kişi sayısını gösterebilmenizdir. Bu sosyal kanıt insanları teklifinizi kabul etmesi konusunda ikna etmenin harika bir yoludur. Başkaları bu tekliften yararlanıyorsa onlar neden yararlanmasın?

6-Geçmiş Bir Gönderiyi Kullanın

boostoldposts
Yeni bir reklam kampanyası oluşturma konusunda kararsızsanız bu yöntemi kullanabilirsiniz. Başarılı olup olmayacağından emin olmanın bir yolu yoktur. İş yapmak risk almayı içerirken, korkutucu olabilir. Bu yüzden var olan bir gönderiyi kullanabilirsiniz. Geçmişte etkililiğini kanıtlamış bir reklamı tekrar yayınlayarak riskleri en aza indirebilirsiniz. Bu özelliği kullanarak, sayfanızı beğenmiş olanlara veya yeni bir izleyici kitlesine tanıtmayı seçebilirsiniz. Bu reklam özelliği ile ilgili en iyi şey, sonuç almanın neredeyse garanti altına alınmasıdır.

7-Satışla İlgili Olmayan Mesajları Kullanın

nedenfacebookreklamı
E-ticaret işinizdeki amacınız ürünlerinizi satmaktır, ancak tüm reklamlarınızın satışla ilgili olmaması gerekir. Bu bir çelişki gibi gelebilir. Aslında insanlar belirgin reklamlardan uzak durmaya meyillidir. Bu nedenle, bazen insanları markanız hakkında bilgilendirmeleri için ürününüzü satın alma konusunda ikna etmeye çalışmadan, yaratıcı ve bilgilendirici bir şeyler yayınlamanız gerekebilir. Reklamlarınızı satmayacaksanız, orada ne tanıtımını yapabilirsiniz? Yayınlayacağınız şey, işletmeniz, markanız veya ürününüzle ilgili bir etkinliktir. Etkinliğin işinizin doğası ile gerçek bir bağlantısı olduğundan emin olun. Kıyafet satıyorsanız, belki bir defile düzenleyebilirsiniz. Kaykay aksesuarları satıyorsanız, bir kaykay yarışması yaratabilirsiniz. Buradaki oyunun adı yaratıcılıktır ve görünmeden satış yapmanın yolunu bulmak için yaratıcılığınızı kullanmalısınız.

8-Marka Kimliğinizi Geliştirin

markakimligi

markakimligi1
Marka kimliği, markanızın ve ürünlerinizin müşteriler tarafından nasıl tanınacağı ve algılanacağıdır. Eğer bir kere, markanız için sağlam bir kimlik oluşturursanız insanlar onu anında tanıyacaktır. Kitlenize markanızın neyle ilgili olduğunu göstermek için yayınları kullanın. Grafik tasarımcınız bu işte en büyük destekçiniz olabilir.
Kısaca, e-ticaret için Facebook reklamlarını kullanırken ve işinizi hızlandırmaya yardımcı olmak için izleyebileceğiniz sadece sekiz ipucu. Eğer ilk girişiminiz başarı olmazsa Facebook reklamlarından vazgeçmemelisiniz. Doğru formülü bulmak için birkaç girişimde bulunabilirsiniz. Unutmayın, Facebook, pazarınız ve potansiyel müşterileriniz ile bağlantı kurabileceğiniz dünyanın en büyük çevrimiçi platformudur. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir